İdol Consensus 3 Meşe 2007

Amy London @ Nardis

Cumartesi gecesi, aslında ne mekandan ne etkinlikten haberimiz varken tanıdıklarımızın teklifi üzerine kendimizi Nardis Jazz Club’da Amy London’ı dinlerken bulduk. (Fotoğraflar cep tel ile çekildi kusura bakmayın.) Her ne kadar düne kadar bu konuda cehalet denizlerinde boğulmakta olsam da artık öğrenmiş bulunuyorum ki burası canlı müzik dinlemek isteyenler için oldukça başarılı bir mekanmış. (geçenlerde beni galiba buraya götürmek isteyen bir arkadaşıma “amaan çok uzakmış” diyerek burun kıvırmıştım, buradan özür dilemek istiyorum, mekan hakkında bilgi verseydi ikna edici olabilirmiş aslında). Her ne kadar ortamdaki yaş ortalamasının altında kalsam da, ortamın “gel, ne olursan ol ,gel” der gibi kucaklayıcı bir atmosferi olması ve çalışanlarının sıcak ve nazik tavırları kendini rahat hissetmem için yeterli oldu.

Yıllardır İstanbul’da yaşamanın ve köprü trafiğinin ne demek olduğunu çok iyi öğrenmiş olmanın verdiği tecrübe ile Cumartesi gecesi gidilecek mekana her zamanki gibi ilk biz vardığımızdan (evet bununla övünüyorum), şarap seçimini tek başıma yapmak için yeterli sebebim vardı. Menüde, herhangi bir bar için  fazla sayılabilir belki ama benim beklentime göre az seçenek vardı. Beyaz şarap benim için riskli bir seçim olabilirdi ve bir kadehi bile içemeyebilirdim, bu nedenle ve eşimin de desteği ile kırmızıları inceledim. İdol ve Doluca Sarafin arasında seçim yapmam gerekiyordu. Sarafin daha sağlamcı bir seçim olabilirdi benim için ama ben meraktan İdol Consensus’u seçtim ve pişman olmadım.

İdol Consensus 3 Meşe 2007

İdol Şarapçılık, İzmir Torbalı’daki bağlarında organik bağcılık ile üretim yapan bir şarap üreticisi. Bu bağları 2004 yılında oluşturmuş ve Fransa  ile İtalya’dan gelen uzmanlar ile çalışmaya başlamışlar. İdol Consensus 3 Meşe, süper premium olarak sınıflandırdıkları şaraplarının adı. 

Bu şarabın 2007 rekoltesi listede 85 TL fiyatıyla mevcuttu. Garsonun kibarlığına da buradan teşekkür ediyorum, çünkü kendisi şaraplar hakkında pek bilgili olmasa da sorularıma kibarca cevap vermeye çalıştı, gidip şişeyi sırf bana göstermek için getirdi ve her ne kadar şişe olması gereken sıcaklıkta olmasa da buz kovası getirerek şişeyi hemen soğuttu. Şişeyi hemen açtı, ancak biz biraz soğuduktan sonra kadehlerimize koyduk ve hemen tattık.

İdol Consensus 3 Meşe 2007 bir Shiraz-Cabernet Sauvignon-Merlot kupajı. 24 ay boyunca meşe fıçılarda yıllandırıldıktan sonra şişelenmiş, birkaç kez bronz madalya almış bir şarap. Burunda kırmızı meyve aromaları, damakta meyvemsi ve hafifçe baharatlı lezzeti ile, yumuşak tanenli, çok güçlü olmayan, orta-az gövdeli bir şarap. İçimi hafif, hatta biraz fazla hafif. Bence içmeden önce uzun süre dekante etmeye gerek yok. Ben içeriğindeki Shiraz ve Cabarnet Sauvignon nedeniyle biraz daha güçlü ve canlı bir şarap bekliyordum ama olsun. Masanın geri kalanı da çok kibardı kimse şaraptan şikayet etmedi 🙂 Ben ikinci kadehimi de menuniyetle içip bitirdim. Yalnız yanıltıcı olmamak için belirtmek isterim ki 85 TL bu şarap için, hatta birçok şarap için elbette yüksek bir fiyat. Ancak bizim durumumuzda bu fiyatı şarap için değil, bulunduğumuz ortam için de ödediğimizi gözardı etmemek gerekiyor.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s