Kutman Beyaz

Kutman Beyaz

Kutman Beyaz’dan söz etmeden önce Kutman’ın benim için özel bir şarap üreticisi olduğunu açıklamak istiyorum. Yıllar önce geçirdiğim yemek borusu ülseri olarak açıklanabilecek rahatsızlıktan sonra yediklerime hep dikkat etmek durumunda kaldım. Fazla yağlı, kızartma yemekler dokunur, rakı dokunur, şarap dokunur, ağrı kesiciler dokunur, herkesle aynı yemeği yerim başkasına bir şey olmaz ben zehirlenirim vs. Bu şekilde yaşamaya aslında alışmıştım ve şarap sadece sosyal ortamlarda elimde tuttuğum bir kadehten ibaret oldu benim için. Ta ki bir arkadaşım sayesinde Kutman Özel Kav Papazkarası 1994 tadana kadar. Bu şarabı, arkadaşımın uyarısı üzerine kadehimde 15-20 dakika beklettikten sonra tattığım an bundan sonra şarabın hayatımdaki yerinin eskisinden çok farklı olacağını anlamıştım. Ömrümde böylesinde hoş aromalar içeren, boğazımdan kolayca kayıp giden bir şarap içmemiştim. Belki o gün içerisinde bulunduğum ortamın, moral durumumun da etkisi olmuştur ama, sonuçta o günden itibaren şarap içmeye ve şarapla ilgili okumaya başladım.

Aynı dönemde iş değiştirmem ve yeni işime başlamadan önce yaklaşık iki ay çalışmamamla beraber midemdeki mıymıntılığın aslında büyük ölçüde iş yaşamının günlük gerginliğinden dolayı oluştuğunu anlamış oldum. Şu an devam etmekte olduğum yeni işimde stres yaratan faktörler neyse ki çok daha az. Zaten bu durumun bilincine varmış olduğuma göre stres benim için biraz daha kontrol altına alınabilir bir durum olmuştur diye ümit ediyorum.

Kutman Özel Kav Papazkarası 1994 içmek bir daha kısmet olmadı. Gerçi insan kendi kısmetini biraz da kendisi yaratır ama internet üzerinden sorarak öğrendiğim fiyat şimdilik benim için yüksek olduğundan pek yanaşmadım. Belki bir süre sonra, daha çok şarap tattıktan ve tat ve koku algım geliştikten sonra o seviyelere çıkmayı düşünebilirim.

Sadede gelirsek, Kutman Beyaz Semillon – Yapıncak – Sultaniye üzümlerinin harmanlanmasından elde edilmiş sek bir beyaz şarap. Bence, asiditesi çok yüksek değil ve hafifçe limon, portakal içeren meyve aromalarını ve ne olduğunu henüz çözemediğim bir aromayı sunuyor. Market fiyatını bilemiyorum ama üreticinin web sitesindeki fiyat düşünülerek beyaz şarap sevenler için tercih edilebilir bir şarap olduğunu söyleyebilirim.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s